ARGON systems 

Zrušení EET pro malé OSVČ?

Voláte nám a ptáte se - když budu mít roční obrat do 250tis, nemusím mít EET?

Jednoduše: nepochopení a mystifikace ze strany médií.

Ministr Babiš navrhl, že ten, kdo má paušální daň a obrat do 250tis Kč, nebude muset mít EET.

A protože novináři potřebují čtenost. A čtenáři chtějí senzace, tak média velmi ochotně zaměnila paušální daň za výdajový paušál. A palcové titulky "Babiš ruší EET pro malé podnikatele s obratem do 250tis", byly na světě...

Co je to paušální daň? - týká se jí navrhovaná změna EET

Paušální daň v současnosti využívá cca 50 subjektů v ČR. Ano. nikoli 50tis, ale padesát podnikatelů. Aktuálně si o ni mohou požádat například jen podnikatelé, kteří nemají zaměstnance a podnikání je jejich jediná obživa. Podle nových plánů budou obě tyto podmínky zrušené. O paušální daň si podnikatelé požádají vždy do 31. ledna. Úřadu předloží své hospodářské výsledky za předchozí roky a své obchodní plány na nadcházející rok. Úředníci pak posoudí, zda jsou čísla v dokumentech relevantní. Pokud se obě strany domluví, sepíší dohodu o tom, kolik podnikatel zaplatí na dani. Ten už pak nevyplňuje daňové přiznání a nehrozí mu kontroly a sankce. Platí dohodnutou sumu. Pak je logicky i vedení EET bezpředmětné.

Co je výdajový paušál? - NEtýká se jí navrhovaná změna EET

VP využívá velké množství živnostníků. Živnostník vede účetnictví, či daňovou evidenci. Může se rozhodnout, že si nebude uplatňovat výdaje, ale že využije "výdajový paušál". Takže 60% z obratu jsou náklady. (výše se mění podle druhu vašeho podnikání) Tím si ušetří administrativu a také prokazování oprávněnosti nákladů při daňové kontrole. S EET to však nemá vůbec nic společného.

 

Navrhovaná úleva se vás tedy nejspíš netýká. Pokud byste opravdu chtěli paušální daň, můžete o ni požádat nejspíše v květnu 2017. Do té doby musíte EET provozovat.

Daná úleva z EET navíc ještě není schválená. 

Další informace naleznete v rozhovoru s Andrejem Babišem pro HN

Aktualizováno: Konec jedné fámy  :) Podle Lidovek proplatí ministr Babiš z vlastní kapsy zbytečné náklady s EET každému, kdo získá paušální daň a nebude již tedy EET potřebovat. Tipujte si do komentářů, kolik podnikatelů nově dostane od berňáku schválenou paušální daň  :)

 

Pokud vás cokoli zajímá, pište, volejte, facebookujte - jsme tu pro vás...©ARGON systems 2013 Webdesign inoWeb, tvorba webových stránek na zakázku
Facebook

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout